Хроніка Андрэя Дурэйкі, прысвечаная персанальным праектам беларускіх мастакоў і мастачак за мяжой, а таксама іх удзелу ў міжнародных калектыўных праектах.
Аляксандр Васюковіч, Сяргей Лескець / Alexander Vasukovich, Siarhiej Leskiec
Рыжскі фотамесяц 2016.
Territories, Borders, Check-Points
Рыга, Латвія
02.05. — 15.05.2016
Удзельнікі: Aija Bley (Latvia) Albert Elm (Denmark)Albin Millot (France) Alexander Vasukovich (Belarus)
Alicja Dobrucka (UK) Andrea Buzzichelli (Italy) Daesung Lee (France) Etienne Malapert
(Switzerland) Matteo Pasin (Italy) Mariya Kozhanova (Russia) Philotheus Nisch (Germany)
Siarhiej Leskiec (Belarus) Farshid Tighehsaz (Iran) Ursula Sprecher and Andi Cortellini
(Switzerland) and Urszula Kluz-Knopek (Poland).
З 2 траўня па 16 чэрвеня ў Рызе пройдзе другі міжнародны фестываль «Рыжскі фотомесяц
2016», падчас якога адбудзецца 9 выставаў і больш за 25 падзей. У цэнтры ўвагі фестывалю фотаздымак Паўночнай і Усходняй Еўропы, а галоўная тэма гэтага года — «Тэрыторыі, межы і
злучэння», якая раскрывае не толькі геаграфічную сутнасць гэтых паняццяў, але і іх
сацыяльна-палітычны і асобасны характар.
У склад журы ўвайшлі JH Engstrøm, фатограф і куратар (Швецыя); Луіза Клементс,
мастацкая кіраўніца QUAD і FORMAT (Вялікабрытанія); Сальваторэ Вітале, галоўны рэдактар часопіса YET (Швейцарыя); Руі Прата, дырэктар HOP Хельсінкі (Фінляндыя / Партугалія); Андрэй Лянкевіч, фатограф і дырэктар «Месяца фатаграфіі ў Мінску» (Беларусь); Елена Броканэ, JC Дэко (Латвія) і Андрэй Безукладнікаў, рэдактар Photographer.ru (Расія).
http://rigaphotomonth.com/en/news/participants-of-the-exhibition-in-public-space-have-been-selected, http://www.ablv.org/ru/zina/320
Наталля Залозная / Natalya Zaloznaya
CONTEXT New York 2016
Галерея 11.12, Нью-Ёрк / ЗША
03.05. — 08.05.2016
Галерэя 11.12 прадстаўляе Расію на міжнародным кірмашы сучаснага мастацтва CONTEXT New York 2016. Мастакі: Уладзімір Семенскі, Васіль Сланоў, Максім Башаваў, Марыя Семенская, Студыя 30, Аляксей Алпатаў, Наталля Залозная, Уладзімір Калеснікаў.
http://www.contextnyfair.com/galleries, http://www.contextnyfair.com/DesktopDefault.aspx?tabid=19&tabindex=18
Алег Чорны / Oleg Tcherny
FilmLab Festival 2016
Выстава стыпендыянтаў рэжысуры фільма Акадэміі ў Дзюсельдорфе 2015/16
Дзюссельдорф, Нямеччына
08.05.2016
http://www.filmwerkstatt-duesseldorf.de
Ганна Сакалова / Anna Sokolova
Screening Kunst im Kino
62. Internationale Kurzfilmtage Oberhausen — im Kino im Walzenlager
Обэргаўзэн, Германія
08.05.2016
http://www.kurzfilmtage.de/festival/sektionen/other-film-programmes/, http://www.imaionline.de/content/view/267/1/lang.de/
Галіна Маскалёва, Ігар Саўчанка / Galina Moskaleva, Igor Savchenko
A Take on Vintage Photography
Музей фатаграфіі ў Шаўляе. Цэнтр Віто Луцкуса, Шаўляй / Літва
12.05. — 18.09.2016
Удзельнікі: Maurizio Anzeri (IT / UK), Dovilė Dagienė (LT), Kęstutis Grigaliūnas (LT), Vladislav Krasnoščok (UA), Vitas Luckus (LT), Galina Moskaleva (LT / RU), Saulius Paukštys (LT), Roman Pyatkovka (UA), Igor Savchenko (BY), Gytis Skudžinskas (LT), Pavel Maria Smejkal (SK), Vytautas V.
Stanionis (LT), Indrė Šerpytytė (LT / UK).
https://www.facebook.com/events/1570256586608114/, https://www.facebook.com/fotografijos.muziejus/?ref=stream, http://savchenko.dironweb.com/framese.htm
Ігар Саўчанка / Igor Savchenko
Рыжскі фотамесяц 2016
Тэрыторыі / Teritorijas
Музей гісторыі латвійскай чыгункі / Latvian Railway History Museum
Рыга, Латвія
12.05. — 16.06.2016
Цэнтральнай падзеяй фестывалю стане выстава «Тэрыторыі» ў Музеі гісторыі латвійскай чыгункі, на якой сем фатографаў — Heikki Kaski (FI), Katrīna Ķepule (LV), Daniels Mekšs (LV), Andrew Miksys (US / LT), Igor Samolet (RU), Igor Savchenko (BY) and Sara Skorgen Teigen (NO) у сваіх працах актуалізуюць ўзаемадзеянне месца, чалавека і эпохі ў аўтарскай фатаграфіі. Сярод тэмаў беларускі сацыяльны пейзаж, маленькі каліфарнійскі гарадок «Tranquillity», гісторыі аб моладзевай субкультуры, а таксама цікавасць да фатаграфіі як пасярэдніку паміж рэальнасцю і ўспамінамі. У той жа час выстава, адным з куратараў якой з’яўляецца знакаміты шведскі фатограф Я.Х. Энгстрам, задае пытанне пра падабенствы і адрозненні ў фатаграфіі Паўночнай і Усходняй Еўропы.
13.05.2016 адбудзецца публічная лекцыя Ігара Саўчанкі.
http://www.ablv.org/ru/zina/320
http://ru.focus.lv/kultura/teatris/v-mae-proydet-festival-rizhskiy-fotomesyac-2016
http://www.rigaphotomonth.com/en/news/riga-photomonth-2016-programme/
https://www.facebook.com/RigaPhotomonth/photos_stream
Андрэй ЛянкевІч / Andrei Liankevich
Riga Photomonth Portfolio Review
Nordic Club House, Рыга / Латвія
http://rigaphotomonth.com/en/portfolio-review
Аляксей Губараў / Alexi Goubarev
Seven deadly Virtues
NoD
Video NoD & Café NoD, Прага / Чэхія
16.05. — 20.06.2016
Удзельнікі: Lady Lu, Ivan van Chrasten, Aleksei Goubarev.
http://nod.roxy.cz/cs/aktuality
Уладзімір Пазняк / Uladzimir Pazniak
«Мы троху ёсць, а троху нас няма»
Акадэмія мастацтваў у Шчэціне, Шчэцін / Польша
18.05. — 21.05.2016
Працы: Piotra Brucha, Agnieszki Grzywacz, Natalii Janus Malewskiej, Jolanty Nowaczyk, Uladzimira
Pazniaka, Moniki Puchały, Barbary Szczepaniak, Martyny Szwinty, Aleksanrdy Zielińskiej.
https://www.facebook.com/events/1060861750665789/
Аліна Куніцына / Alina Kunitsyna
ENS und eine Maschine von Paul Skrepek
KS ROOM / Штырыя, Аўстрыя
21.05. — 25.06.2016
Сямён Маталянец
Штучнае мастацтва
Аб’яднанне «Паразит»
Art Gallery Parazit
Галерэя «Борей» / Санкт-Петярбург, Расія
23.05. — 04.06.2016
Алесь Пушкін
The IX international MediaBarCamp
Art & Transformation
outside Vilnius, Lithuania / Літва
26-29.05.2016
Максім Вакульчык / Maxim Wakultschik
Perspective Three
Gallery Frank Pages / Жэнева, Швейцарыя
26.05. — 02.07.2016
Мастакі: Rodrigo Branco, Miguel de Miranda Correa, Maxim Wakultschik.
Юра Шуст / Jura Shust
HISK Open Studios 2016
HISK / Hoger Instituut voor Schone Kunsten
Higher Institute for Fine Arts / Гент, Бельгія
27.05. — 30.05.2016
Удзельнікі: buren / Oshin Albrecht & Melissa Mabesoone (BE/NL), Lydia Debeer (BE), Ella de Burca (IR), Kasper De Vos (BE), Vesna Faassen & Lukas Verdijk (NL), Aslan Gaisumov (CE), Indrikis Gelzis (LV), Elias Ghekiere (BE), Minja Gu (KR), Alejandra Hernández (CO), Lien Hüwels (BE), Pepa Ivanova (BG), Ola Lanko (UA), Almudena Lobera (ES), Rebekka Löffler (DE), Ariane Loze (BE), William Ludwig Lutgens (BE), Oleg Matrokhin (RU), Pedro Moraes (BR), Cadine Navarro (FR/US), Jonathan Paepens (BE), Joke Raes (BE), Jura Shust (BY), Diana Tamane (LV), Anne Van Boxelaere (BE), Wieske Wester (NL).
www.hisk.edu
Аляксей Губараў / Alexi Goubarev
Princesses and Unicorns in Prague
Gallery U ZLATEHO KOHOUTU, Прага / Чэхія
05.05. — 28.05.2016
Серыя працаў была інспіраваная дзецьмі, мультфільмам ADVENTURE TIME і каналам EURONEWS.
Лявон Тарасевіч / Leon Tarasewicz
Galeria EGO, Познань / Польша
13.05. — 30.06.2016
http://galeriaego.pl/wystawy, http://galeriaego.pl/artysci/29-leon-tarasewicz
Павал Шапо
Afterparty
Арт-центр EXPOSED / Масква, Расія
28.05. — 25.06.2016
Марк Максімовіч / Mark Maksimovich
Listy — Powstaniec Wielkopolski
Сцяна ў Сьрэме / Сьрэме, Польшча
30.05.2016
На вокладцы: праца Лявона Тарасевіча
Фота з прыватных архіву, сабраў Андрэй Дурэйка
Меркаванні аўтараў не заўсёды супадаюць з пазіцыяй рэдакцыі. Калі вы заўважылі памылкі, калі ласка, пішыце